Bygge- & Anlægsavisen har i over 30 år skrevet om innovation og nye tendenser i bygge- og anlægsbranchen.


Hvem er med til at præge udviklingen, og hvilken nytænkning sker der i virksomhederne? Den danske byggebranche befinder sig lige nu i en interessant og udfordrende tid, hvor klimadagsordenen kræver innovation og nye former for samarbejde. Der er værdifuld inspiration at hente på tværs af fag og byggeriets gængse rollefordeling, og som udførende er det vigtigt at have en forståelse for ens egen rolle og potentiale.

Bygge- & Anlægsavisens mål er at levere ny indsigt – både på produkt- og brancheniveau.

Vi ser nærmere på de interessante byggeprojekter, og med fokus på byggeprocessen ønsker vi som medie at inspirere de udførende til at løse de enkelte opgaver bedre, optimere deres processer uden at give køb på kvaliteten samt at kunne rådgive sine kunder bedre om nye muligheder eller nye krav i bygge- og anlægsbranchen.

Vi skriver om de løsninger til bygge- og anlægsprojekter, som er med til at sikre en effektiv byggeproces og et højt kvalitetsniveau, hvor alle krav er opfyldt. Hvilke nye lovgivningskrav er undervejs, hvilke certificeringsmuligheder er efterspurgte, og hvilken rolle kommer det til at spille for den enkelte virksomhed i byggeriet?

I Bygge- & Anlægsavisen ser vi på de mange bestanddele i en velfungerende byggeplads, hvor et godt arbejdsmiljø sikrer høj effektivitet samt et smukt og langtidsholdbart resultat. I den forbindelse tester vi sammen med vores håndværkerpanel nye varevogne, værktøj og udstyr, så man altid er opdateret med de vigtigste nyheder. I dag er det at kunne rådgive sine kunder om forskellige muligheder og løsninger lige så vigtigt som at udføre selve arbejdet.

Vi ønsker at belyse alle byggeriets udfordringer og give svar på de svære spørgsmål:
  • Hvor sker den afgørende udvikling i bygge- og anlægsbranchen i dag?
  • Hvem er fremtidens arbejdskraft i den danske bygge- og anlægsbranche?
  • Hvilke nye typer af løsninger og arbejdsmetoder skal vi vænne os til i fremtiden?
  • Hvordan sikrer vi høj effektivitet og et trygt arbejdsmiljø på byggepladserne?
  • Hvornår skal vi genanvende?
  • Hvilke nye krav er undervejs til bæredygtighed, og hvordan kan man som mindre virksomhed spille en rolle i den grønne omstilling?

  • Bygge- & Anlægsavisen ser på byggeriets vigtigste dagsordener, og vi fortæller virksomhedernes visioner for fremtiden.

    Nyheder fra Bygge- & Anlægsavisen

    Exsitec_hero

    Annonce

    Automatisering gav mere tid til kerneopgaver i byggeriet

    plando_hero

    Annonce

    Én samlet platform kan give ejendomsbranchen overblik

    Solum_1

    Solum markerer 40 år med cirkulær ressourceudnyttelse

    12-build

    Annonce

    Digital platform til byggeriets udbudsfase

    Proline_1

    Annonce

    LCA viser, at relining af faldstammer kan reducere CO₂ markant

    Aarsleff-AURA

    Aarsleff bygger AURAs nye domicil i Viby J

    Azets_hero

    Nyhed fra Job-Portalen

    Seniorordninger skal holde på erfarne teknikere

    Danske-Byggefag_Claus-von-Elling

    Tre ud af fire danskere bakker op om ID-kort i byggeriet

    Nyt fra vores partnere

    Nye jobs i bygge- og anlægsbranchen

    Fire aarhusianske erhvervsskoler laver 19. september en storstilet fejring af hele landets nuværende og tidligere erhvervsskoleelever – med livekoncerter og parade gennem byen.

    Med 2,1 mio. kr. fra Tietgenfonden er Dansk AM Hub klar til at søsætte projektet ’Faglærte 4.0’. Ambitionen er at introducere elever til innovativ tænkning og tværgående designmetoder, gennem digital produktion, avanceret 3D-print og brug af biobaserede materialer.

    Belysningsproducenten SG samler en større del af produktionen på færre fabrikker og investerer i nyt testcenter i Norge.

    Nu lyder vejrudsigten på endnu en hedebølge, og så er det fristende at slippe af med noget af den varmeste beklædning, mens man er på arbejde. Dansk Håndværk råder lederne i landets bygge- og håndværksvirksomheder til at huske sikkerheden.

    WindowMaster og FIEGER indgår partnerskab om lamelvinduer, facadeautomatik, naturlig ventilation og termisk brandventilation. Målet er at koordinere funktionerne tidligere i byggeprocessen.

    Partnernyheder

    Læs mere

    Geberit renoveringsprojekt Århus

    VVS-entreprenør optimerer arbejdsflow på stort renoveringsprojekt

    Tscherning-baeredygtighedsprofil_hero

    Tscherning henter bæredygtighedsprofil til ledelsen

    Joulia_hero

    Joulia vil vokse på ladeløsninger til boligforeninger

    Bygma-Specialkonsulenter

    Bygma: Klimakrav kræver mere dokumentation i praksis

    Erhvervspraktik_hero

    Nye regler for folkeskoleelever i praktik: Skal være en sikker og god oplevelse

    Jels_huse1

    Annonce

    Tørreloftet kan finansiere ejendommens nye tag