<img height="1" width="1" style="display:none;" alt="" src="https://dc.ads.linkedin.com/collect/?pid=364418&amp;fmt=gif">
CF_hero

Ombygning og indregulering af varmeanlæg sikrer varme på alle etager

  • Materialer og Løsninger
  • Boligforeningen
  • Energi og Energioptimering
  • VVS
  • 2026-07-29
  • | Af Redaktionen

  • En andelsboligforening på Østerbro har fået løst tilbagevendende problemer med manglende varme på fjerde sal.

    Andelsboligforeningen VJH på Østerbro oplevede gennem flere år, at flere lejligheder manglede varme, når fyringssæsonen begyndte. Problemet var særligt mærkbart på ejendommens fjerde sal. Når foreningens faste VVS-installatør forsøgte at afhjælpe udfordringen ét sted i varmeanlægget, opstod der i stedet problemer andre steder. 

    – Vi var ved at være godt trætte af, at det samme problem opstod i begyndelsen af hver eneste vinter. Vores faste VVS-installatør havde påpeget, at vores anlæg skulle indreguleres, hvis vi skulle problemerne til livs, fortæller andelsforeningens formand, Hanne Børre Petersen. 

     

    Varmeanlægget kunne ikke indreguleres 

    Cx & tekniq blev bedt om at gennemgå ejendommens varmesystem og undersøge, hvorfor varmen ikke blev fordelt korrekt mellem lejlighederne. Gennemgangen viste, at anlæggets opbygning og eksisterende ventiler gjorde det umuligt at foretage en tilfredsstillende hydraulisk indregulering. 

    – Bestykningen med ventiler betød, at anlægget faktisk ikke kunne indreguleres, så der kom varme samtidig i alle lejligheder. Vores anbefaling var at udskifte alle ventiler og gennemføre nogle grundlæggende ændringer, siger fagspecialist Jan Alstrup Rasmussen fra Cx & tekniq i en pressemeddelelse.

    CF_Jan-Alstrup-RasmussenJan Alstrup Rasmussen, fagspecialist i Cx & tekniq


    Anbefalingen omfattede udskiftning af ventilerne på stigestrengene i kælderen samt udskiftning af samtlige radiatorventiler til dynamiske IMI Eclipse-radiatorventiler. Derudover skulle der monteres et delstrømsfilter i varmecentralen. De dynamiske radiatorventiler gør det muligt at begrænse vandmængden gennem den enkelte radiator og dermed skabe en mere ensartet fordeling af varmen i anlægget.

    Forslaget blev fremlagt for beboerne 

    Cx & tekniq udarbejdede et forslag til de nødvendige forbedringer og et tilhørende budget. Løsningen blev efterfølgende præsenteret på et beboermøde. 

    – De kom ud og gennemgik vores varmesystem grundigt og kom med et velbegrundet forslag til forbedringer og et budget. Det hele blev præsenteret af fagspecialisten på et beboermøde, hvilket også var med til at skabe tryghed og opbakning blandt andelshaverne, siger Hanne Børre Petersen. 

    Andelsboligforeningen valgte sin faste VVS-installatør, B. Andersen & Lassen A/S, der i dag er en del af Finn L. & Davidsen A/S, til at udføre arbejdet. Cx & tekniq førte tilsyn med ombygningen undervejs. 

     

    Anlægget blev ombygget streng for streng 

    Inden de nye komponenter blev monteret, blev varmeanlægget gennemskyllet og renset. Ombygningen blev derefter gennemført systematisk, én varmestreng ad gangen. Efter installationen blev radiatorventilerne forindstillet efter de beregnede værdier, og der blev monteret nye termostatfølere. 

    Forindstillingen skal sikre, at hver radiator får den beregnede vandmængde, så radiatorerne nær varmecentralen ikke optager en uforholdsmæssig stor del af flowet på bekostning af lejligheder længere ude i systemet eller højere oppe i ejendommen. Efter ombygningen og indreguleringen har andelsboligforeningen ikke oplevet problemer med varmeforsyningen i de seneste to fyringssæsoner. 

    – Vores faste VVS-installatør har efterfølgende ringet og spurgt, om vi har skiftet ham ud. Det har vi ikke, men det er længe siden, vi har haft brug for hans assistance, siger Hanne Børre Petersen. 

    Anbefalede artikler