
80 Kejserlind leveret af Birkholm Planteskole A/S til Krinsen, Kongens Nytorv, København. Træerne er lavet til espalier på planteskolen de sidste 5 år.
Birkholm Planteskole er klar til både kæmpeopgaver og små kunder
Birkholm Planteskole i Allerød leverer både kæmpetræer, små planter og alt midt imellem – på Have og Landskab 19 vil virksomheden præsentere noget af det, de kan.
På en plads som Kongens Nytorv går det ikke at bruge stiklinger. Der skal velvoksne træer til, og derfor måtte Københavns Kommune og Metroselskabet på jagt efter en leverandør, der kunne løfte opgaven. Det endte med at blive Birkholm Planteskole i Allerød, der fik ordren på de lidt over 80 lindetræer.
- Vi er få planteskoler i Danmark, der kan løfte sådan en opgave, fortæller Salgschef Morten Schjellerup fra Birkholm Planteskole.
- Det har været en stor og tidskrævende opgave, men det har været sjovt at løse den, lige fra vi plantede træerne for godt fem år siden, og til vi ved hjælp af natlige særtransporter hos vores faste vognmand kunne flytte de seks-syv meter høje træer til København.
Undervejs har der været et tæt samarbejde med Københavns Kommunes gartnere, så træerne kunne få præcis den udformning, der kræves på pladsen.
Også glade for små kunder
Hos Birkholm Planteskole ser man flere af den type specialopgaver, der kræver både plads, planlægning og ekspertise – for eksempel er planteskolen netop nu ved at fremdyrke 21.000 stauder til den københavnske Enghaveparken – men det betyder ikke, at fokus entydigt ligger på de største kunder.- Vi har mange mindre anlægsgartnere blandt vore kunder, og vi er meget glade for at de har tillid til vores rådgivning og viden, siger Morten Schjellerup.
- De køber småt, men godt, og vi vil gerne have, at de er trygge ved, at de får noget, der virker, når de beder om hække eller planter til deres projekter.
Læs også: Landskabsrådet: Gode udearealer kan ses på bundlinjen
Med alle årene
Naturligvis kan
Birkholm Planteskole mødes på
Have og Landskab i Slagelse – faktisk har virksomheden været med i alle årene – og her vil interesserede blandt andet kunne høre om kvalitetssamarbejdet
Norðîc, som
Birkholm Planteskole er en del af.
- Det handler om at sikre, at de planter, vi sælger, også er egnet til det nordiske klima, siger Morten Schjellerup.
- Samarbejdet henvender sig især til arkitekter og bygherrer, der på den måde får vished om, at de køber gennemtestede planter, der kan etablere sig og holde sig sunde og levedygtige i Danmark. Planterne er hovedsageligt dyrket på danske planteskoler, siger salgschefen.
Lokal dyrkning
Norðîc®-planterne er ikke de eneste, der dyrkes lokalt i Allerød.
Birkholm Planteskole har en stor egenproduktion, og her er man yderst opmærksomme på, at plantedyrkning kan være en miljøbelastning. Derfor gør virksomheden meget for at minimere miljøgenerne.
- Vi er meget betænksomme med, hvornår vi sprøjter, hvilke kemikalier, vi anvender og om vi kan bruge alternativ og biologisk bekæmpelse af forskellige skadevoldere, siger Morten Schjellerup, der også fremhæver tiltag til reduktion af strøm- og vandforbrug samt brændstofforbrug i maskinparken.
Erfaren virksomhed
Birkholm Planteskole har eksisteret siden 1935, så den store viden om planter er nedarvet gennem generationer. Der har blot været tre ejere gennem tiden – og selv om Ove Møller, der har ejet halvparten siden år 2000 formelt stiger ned fra ejerpladsen til august, forlader han ikke virksomheden.- Han har de seneste to år fungeret som seniorsælger, og det fortsætter han med på nedsat tid, så kunderne og vi andre stadig kan få glæde af hans enorme faglige viden, siger Morten Schjellerup.