Annonce
Recycon Element A/S lancerer etageelement i 100 % genanvendt beton
Ny løsning gør det muligt at etablere midlertidige og permanente faciliteter med dokumenteret bæredygtighed, cirkulære materialer og fleksible finansieringsmuligheder.
Recycon Element A/S lancerer nu et nyt etageelement i beton, udviklet til udendørs anvendelse på blandt andet byggepladser, genbrugspladser, jordmodtageanlæg, råstofanlæg og andre industrielle miljøer.
Det nye etageelement er udviklet som en del af virksomhedens modulære byggesystem, hvor etageelementerne kombineres med Recycons systemklodser i beton. Løsningen gør det muligt at etablere robuste konstruktioner med opbevarings- og siloarealer i stueplan, samtidig med at tag- og etagefladen kan anvendes til eksempelvis skurbyer, kontorfaciliteter, lager, værksteder eller tekniske installationer. Systemet er udviklet med fokus på fleksibilitet, hurtig montage og maksimal udnyttelse af arealer, hvor pladsen ofte er en begrænset ressource.
Urban Mining som råstofkilde
Etageelementerne produceres af beton baseret på 100 % genanvendte tilslag fra Urban Mining-processer. Materialerne leveres af søsterselskabet Recycon Sten & Grus A/S, som specialiserer sig i forædling og genanvendelse af ressourcer fra bygge- og anlægssektoren.
Det særlige ved løsningen er, at bygherrer og entreprenører selv kan bidrage aktivt til råstofgrundlaget. I stedet for at sende beton, mursten, tegl og flere andre materialer til traditionel affaldshåndtering kan materialerne afleveres til Urban Mining, hvor ressourcerne forarbejdes og bringes tilbage i kredsløb som nye byggematerialer. På den måde kan et nedrevet byggeri blive til råstoffer i nye betonelementer, hvilket reducerer behovet for udvinding af jomfruelige råstoffer og understøtter en mere cirkulær byggebranche.
– Vi ønsker at flytte fokus fra affald til ressourcer. Mange af de materialer, som tidligere blev betragtet som byggeaffald, indeholder en betydelig værdi. Med Urban Mining kan vi genanvende disse ressourcer og omsætte dem til nye dokumenterede byggeprodukter, siger Jens Flade-Rasmussen, Udviklings direktør i Recycon Element A/S.
Dokumenteret miljøprofil
For at sikre gennemsigtighed omkring produktets miljøpåvirkning er der udarbejdet en Environmental Product Declaration (EPD) for etageelementerne. EPD'en giver bygherrer, entreprenører og rådgivere adgang til verificerede miljødata, som kan anvendes i projekter med fokus på bæredygtighed, LCA-dokumentation og ESG-rapportering.
For bygherrer betyder det, at både materialernes oprindelse og miljømæssige påvirkning kan dokumenteres gennem hele værdikæden – fra nedrivning og Urban Mining til færdige betonelementer.
Etageelementerne kan samtidig indgå i byggerier, hvor der arbejdes efter kravene i EU-Taksonomien for bæredygtige investeringer samt projekter certificeret efter Svanemærkets byggekrav.
Fleksibel økonomi til midlertidige og permanente projekter
En central del af konceptet er den økonomiske fleksibilitet. Kunder kan enten vælge at købe anlægget direkte eller benytte en finansieringsmodel, hvor investeringen fordeles over projektperioden.
Finansieringsløsningen kan strække sig op til 36 måneder, hvilket gør systemet særligt relevant til byggepladser, infrastrukturprojekter, jordmodtageanlæg, genbrugspladser og andre aktiviteter, hvor behovet for faciliteter kan ændre sig over tid.
Løsningen giver virksomheder mulighed for at etablere funktionelle anlæg uden store anlægsinvesteringer fra dag ét, samtidig med at konstruktionen kan demonteres, flyttes og genanvendes på nye lokationer efter behov.
Flere anvendelsesmuligheder
Ifølge Recycon Element A/S er anvendelsesområderne mange:
- Skurbyer og mandskabsfaciliteter på byggepladser
- Jordmodtageanlæg
- Genbrugs- og affaldspladser
- Materiale- og råstofdepoter
- Modtagestationer for bygge- og anlægsaffald
- Lager- og logistikfaciliteter
- Midlertidige industrielle installationer
- Permanente opbevarings- og produktionsløsninger
Ved at kombinere silo- og lagerfunktioner i stueplan med udnyttelse af tagfladen til f.eks. skurbyer eller tekniske installationer kan virksomheder optimere arealudnyttelsen betydeligt.
En cirkulær løsning til fremtidens byggebranche
Lanceringen af det nye etageelement er endnu et skridt i Recycon-koncernens arbejde med at skabe dokumenterede cirkulære byggeløsninger baseret på genanvendte ressourcer. Målet er at vise, at bygge- og anlægsbranchen ikke blot kan reducere sit ressourceforbrug, men også skabe nye værdikæder, hvor materialer fra nedrivning bliver til dokumenterede produkter med lang levetid og høj funktionalitet.
Med kombinationen af 100 % genanvendte råmaterialer, EPD-dokumentation, mulighed for anvendelse i EU-Taksonomi- og Svanemærkede byggerier samt fleksible finansieringsløsninger positionerer Recycon Element A/S sig som en aktiv medspiller i den grønne omstilling af bygge- og anlægssektoren.
Om Recycon Element A/S
Recycon Element A/S udvikler og producerer modulære betonelementer og flydende beton baseret på cirkulære principper hvor alle jomfruelige råstoffer er erstatter af 100 % sekundære råstoffer, fra Urban Mining og udvikler løsninger, der understøtter den grønne omstilling i bygge- og anlægsbranchen.