Nicolai Thomsen ved konkurrencen
Dansk maskinfører blandt verdens bedste – klar til finale i Las Vegas
Nicolai Have Thomsen kvalificerede sig til den globale finale i maskinførerkonkurrencen Caterpillar Global Operator Challenge efter en stærk præstation med Zeppelin-maskinerne ved semifinalen i Malaga.
Nicolai Thomsen i gang med dozer øvelser
Nicolai Have Thomsen fra Danmark sikrede sig en flot 2. plads ved den europæiske, afrikanske og mellemøstlige semifinale i Caterpillars Global Operator Challenge (GOC), der fandt sted 7.-8. oktober 2025 i Malaga, Spanien.
Her dystede 20 af regionens dygtigste maskinførere – alle vindere af nationale kvalifikationer – i en række teknisk krævende øvelser med moderne entreprenørmaskiner.
Semifinalens vinder blev Gunter Dewit fra Belgien, mens Sebastian Behr fra Tyskland tog 3. pladsen. Alle tre finalister går videre til verdensfinalen, der afvikles under CONEXPO-CON/AGG i Las Vegas i marts 2026.
Fejlfri præstation med dumperen
Nicolai Have Thomsen, der repræsenterede Zeppelin Danmark, opnåede en samlet score på 1.048 point. Han imponerede især ved at gennemføre tre af øvelserne helt uden fejl – herunder som eneste deltager med en fejlfri præstation i Articulator Challenge med en Cat 730 dumper.
– Jeg bøvlede lidt med gravemaskine-øvelsen, men ellers gik det jo meget godt med de andre øvelser, fortæller Nicolai Have Thomsen beskedent i en pressemeddelelse.
Efter en lidt usikker start viste han stærk mental robusthed og teknisk overblik, hvilket sikrede ham to yderligere fejlfri gennemførsler på konkurrencens anden dag.
– Jeg sluttede af med en fejlfri øvelse med læssemaskinen, så det regner jeg med at kunne gøre igen her på de sidste to øvelser, lød det optimistisk fra Thomsen undervejs – en tro på egne evner, som han indfriede.
Fire teknisk krævende konkurrencer
Deltagerne blev testet i fire forskellige udfordringer, hvor præcision, effektivitet og teknologiindsigt var i fokus:
- Touchdown Challenge: Brug af Cat 320 gravemaskine med 3D GPS til at håndtere rugbybolde og ramme præcise mål.
- Centennial Push Challenge: Manøvrering af Cat D4 dozer gennem bane med hjælp fra Steer Assist og Slope Assist.
- Loader Labyrinth Challenge: Brug af Cat 938 læssemaskine til at håndtere både skovl og gafler gennem en kompleks bane.
- Articulator Challenge: Navigering og præcis dumpning med Cat 730 dumper på en forhindringsbane.
Instruktør Jørn Nørregaard, Zeppelin Danmark, og Nicolai Thomsen
Familie og kæreste hepper med
Klar til verdensfinalen i Las Vegas
Den samlede vinder, Gunter Dewit fra Belgien og repræsentant for Bergerat Monnoyeur Belgium, scorede 983 point – konkurrencens laveste samlede pointtal, hvor både tid og fejl tæller.
Sebastian Behr fra Tyskland, der repræsenterede Zeppelin GmbH, opnåede 3. pladsen med 1101 point.
Med placeringen i top tre er Nicolai Have Thomsen nu klar til at repræsentere Danmark ved GOC-finalen i Las Vegas – hvor verdens bedste maskinførere mødes i et opgør om både ære og anerkendelse i branchen.