Arbejdsgivere: Styrket affaldstilsyn er ineffektivt og bureaukratisk
Effektivitet og fornuft bør være nøgleord, når byggeriet skal reducere sin affaldsmængde. Men det kniber, når embedsmænd laver regler, mener Dansk Håndværk.
Myndighederne har de senere år haft fokus på at nedbringe affald i bygge- og anlægsbranchen – primært ved at øge genanvendelsen af materialer, enten direkte eller i forarbejdet form. Byggebranchen er med knap 200.000 ansatte Danmarks tredje største og producerer derfor både i kraft af sin størrelse og de materialer, der naturligt indgår i bygninger, mest affald.
Hovedparten består dog af jord, sten, grus og lignende, som stammer fra de store projekter i anlægsbranchen. Men i den tredjedel som stammer fra byggevirksomheder findes mange materialer, der kan – og i stigende grad bliver – genanvendt. Miljøministeriet indførte sidste år, det de kalder Styrket Affaldstilsyn. Det betyder at kommunerne skal besøge udvalgte virksomheder, og sikre sig at affaldet bliver sorteret og håndteret korrekt.
Dansk Håndværk har i efteråret fulgt med i, hvordan tilsynet er foregået i praksis hos en række medlemsvirksomheder. Og ifølge organisationen har man opbygget et ineffektivt system, hvor bureaukrati og systemtænkning har sat sund fornuft og effektivitet til side.
– Vores eksempler viser, at kommunens medarbejder først bruger omkring en time på forberedelse. Derefter kører vedkommende ud til en enkelt virksomhed, gennemgår affaldet og returnerer så til kontoret for at skrive en standardrapport. Det bliver til 3-4 timer pr. besøg, og eftersom virksomheden skal betale for tilsynet, løber det typisk op i 1.500 til 2.000 kr. – plus virksomhedens egen tidsforbrug i forbindelse med besøget, forklarer direktør Morten Frihagen.
Bureaukrati frem for resultater
Kommunerne udtager typisk ensartede håndværksvirksomheder, og derfor undrer det arbejdsgiverne, at det kræver en times forberedelse før hvert besøg. Det virker også ineffektivt at køre frem og tilbage til kontoret ved hvert tilsyn i stedet for at besøge flere virksomheder i samme område og derefter lave papirarbejdet samlet. Resultatet er, at der kun kan gennemføres ét eller to besøg om dagen.– Kommunernes foreløbige opgørelser viser, at fejlene i affaldshåndteringen oftest er små og skyldes, at virksomhederne har svært ved at forstå reglerne. Derfor ville det være mere effektivt, hvis medarbejderen besøgte flere virksomheder og blot mundtligt gjorde opmærksom på eventuelle fejl, som virksomhederne straks kunne rette – uden bureaukratiske forberedelser og rapporter. Som det er nu, er fokus på administration frem for reel forbedring af affaldshåndteringen, understreger Morten Frihagen.
Sæt fokus på de egentlige syndere
Dansk Håndværk erkender, at der også er fundet alvorlige fejl og bevidst omgåelse af reglerne under de nuværende besøg. Men de burde klares ved at man i de tilfælde pålægger virksomheden et efterfølgende tilsyn efter de nuværende regler.– På den måde ville man få fat i de reelle syndere, mens de omhyggelige virksomheder slipper for at betale tusindvis af kroner for at få at vide, at alt er i orden – eller at en container skal flyttes 30 meter, lyder opfordringen.
Ros til nogle kommuner
Nogle kommuner har dog effektiviseret tilsynet ved at kombinere det med det lovpligtige miljøtilsyn. På den måde reduceres kørsel og det efterfølgende rapporteringsarbejde. Og den effektivisering får ros - selv om timepriser på 800–900 kr. stadig undrer arbejdsgiverne.Efter at have set, hvordan systemet fungerer i praksis, opfordrer Dansk Håndværk derfor ministeriet til at vurdere, om en enklere og mere smidig ordning kan give samme resultat og skabe større effekt.
– Resultaterne står ikke mål med omkostningerne, og derfor bør formen ændres. Fokuser på at aflægge korte besøg hos virksomhederne, hvor man blot giver råd og vejledning ud fra det medarbejderen ser - uden bureaukratiske forberedelser og rapporter. Besøger man 50 ensartede virksomheder i byggebranchen, vil forberedelse i hvert enkelt tilfælde være helt unødvendig. Støder man så på uacceptable fejl eller bevidst snyd, så pålæg den aktuelle virksomhed et egentligt tilsyn efterfølgende. På den måde sparer de lovlydige virksomheder penge, kommunernes indsat bliver mere effektiv og genanvendelsen af materialer vil blive styrket, lyder det fra dansk Håndværk.